משקפיים לאחר ניתוח קטרקט

תוכן עניינים

במהלך עבודתי במרכז לניתוחי עיניים "מעיין" נשאלתי רבות לגבי התאמת משקפיים לאחר ניתוח קטרקט ושאר נושאים הקשורים לניתוח הקטרקט. במאמר זה אעשה קצת סדר במידע הרב שקיים ואענה על שאלות נפוצות.

 

מהו קטרקט ובאילו גילאים הקטרקט מתפתח

קטרקט (בעברית ירוד) הינו מצב שבו עדשת העין נעשית עכורה וכתוצאה מכך נפגעת הראייה באופן שבו היא מאבדת מצלילותה. הפגיעה בראייה היא באופן ישיר ביחס לרמת העכירות של העדשה.

לקטרקט תסמינים שונים של פגיעה בראייה הכוללים: צורך תכוף בהחלפת המשקפיים וצורך בתאורה חזקה לקריאה, סנווּר, ראיית לילה מוחלשת, טשטוש מתגבר, לעיתים אף כפל ראייה ושינוי בראיית צבעים. במקרים מסויימים יכול אף לגרום לעלייה בלחץ התוך עיני.

הקטרקט מופיע לרוב בגילאי 60 ומעלה אך ישנם מקרים של קטרקט שמתפתח בעקבות חבלה בעין, טיפול תרופתי ואף קטרקט מולד.

 

האם הקטרקט שלי "בשל" ? מתי מומלץ לעבור ניתוח קטרקט?

המושג "קטרקט בשל" כמעט אינו בשימוש כיום מאחר וישנה התקדמות גדולה באופן הניתוח שהפך לבטוח מאוד ובסוגי העדשות שמשתילים, כך שאין הכרח לחכות עד לירידה משמעותית באיכות הראייה.

כיום ניתן לנתח גם במצב התחלתי של הקטרקט וזאת כאשר הוא גורם להפרעה באיכות הראייה או לשינויים תכופים במרשם המשקפיים.

ההחלטה על ניתוח הקטרקט תבוא לאחר התייעצות עם רופא העיניים וההחלטה לגבי סוג העדשה תתבצע בהתייעצות עם המטופל בהתאם לצרכיו הויזואליים ובהתאם לנתוני העין.

 

משקפיים לאחר ניתוח קטרקט

התייעצות לגבי משקפיים לאחר ניתוח קטרקט

 

אחוזי ההצלחה בניתוחי הקטרקט הם גבוהים מאוד והניתוח נחשב לבטוח מאוד.

ב 96% מהמקרים מתקבלת תוצאה משביעת רצון (ראייה של 6/12) המאפשרת נהיגה ללא צורך במשקפיים.

 

סוגי עדשות להשתלה

בניתוח הקטרקט מתבצעת השתלת עדשה המחליפה את העדשה העכורה.

סוגי העדשות הניתנות להשתלה הן:

עדשה חד מוקדית 

עדשה חד מוקדית היא עדשה המתקנת את הראיה לרחוק. לאחר הניתוח לא יהיה צורך בהרכבת משקפיים לרחוק. אך יהיה צורך בהרכבת משקפיים לקריאה. במקרים בהם הקטרקט בעין אחת בלבד ולא רוצים ליצור הבדל גדול בין העיניים במרשם המשקפיים (מספר גבוה בעין הלא מנותחת), ייתכן כי יוחלט על השתלה של עדשה הדומה בנתוניה לעדשה הקיימת כך שלא בהכרח יהיה שינוי במרשם המשקפיים אך הראייה תהיה צלולה יותר.

 

עדשה מולטיפוקלית

עדשה מולטיפוקלית אשר אמורה לבטל את הצורך במשקפיים ומאפשרת ראייה טובה לכל המרחקים. לעיתים יש צורך ב"עזרה" של משקפי קריאה בקריאה ממושכת. חיסרון: לעיתים משך ההסתגלות ארוך יותר (בדומה למשקפי מולטיפוקל)

 

מונו-וויז'ן (mono vision) 

מקרה בו משאירים במכוון עין אחת אשר רואה טוב לרחוק ועין אחת אשר רואה טוב לקרוב. מבטל את הצורך במשקפיים אך יש לכך מספר חסרונות: פוגע בראיית עומק, תלת מימד וראיית צבעים מאחר ומערכות אלו עובדות בזכות עבודה משותפת של שתי העיניים יחד.  וגם בקריאה ממושכת ישנו עומס על עין אחת בלבד, דבר אשר עשוי לגרום לקושי לאורך זמן.

 

עדשה טורית

עדשה המתקנת אסטיגמטיזם (צילינדר). קיימת כחד מוקדית או טורית מולטיפוקלית. 
מאפשרת תוצאות מדויקות יותר ואיכות ראייה גבוהה יותר לאחר הניתוח.

 

משקפיים לאחר ניתוח קטרקט – מתי נתאים ?

מומלץ על המתנה של כ-4 שבועות לאחר ניתוח הקטרקט ועד אשר מסתיים המעקב של הרופא המנתח.

אם אין בצקת או סיבוכים כלשהם לאחר הניתוח, ניתן לגשת ולהתאים משקפיים בהתאם לצרכים הוויזואליים.

בתקופה שבין הניתוח להתאמת המשקפיים מומלץ להרכיב את הזוג הישן אשר מגן על העין המנותחת. אם המספר השתנה באופן שמקשה על השימוש במשקפיים, מומלץ לשים עדשה ללא מספר (plano).

 

אילו משקפיים נתאים לאחר ניתוח הקטרקט?

את המשקפיים נתאים בהתאם לעדשה שהושתלה, לחדות הראייה ולצרכים הוויזואליים של המטופל.

במקרה בו העדשה שהושתלה תיקנה את הראייה לרחוק, נצטרך להתאים משקפי קריאה.

במקרה בו עין אחת תוקנה לרחוק ואחת לקרוב (mono vision), ייתכן ויהיה צורך בהתאמת משקפיים אשר ייתנו מענה לצורך מסויים כמו קריאה ממושכת.

למרות ההתקדמות הרבה בניתוחי הקטרקט ובסוגי העדשות, לא תמיד ניתן להגיע לדיוק אשר מבטל לחלוטין את הצורך במשקפיים. גם לאחר שהושתלה עדשת מולטיפוקל ייתכן וקיימת אסטיגמציה (צילינדר) או מספר אשר יצריכו התאמת משקפיים. תיקון האסטיגמציה יכול להתבצע בניתוח ע"י השתלת עדשה טורית מולטיפוקלית.

תופעה נפוצה לאחר הניתוח היא סינוור שנובע מכמות אור גדולה החודרת לעין בהשוואה לתקופה שלפני הניתוח (הקטרקט חוסם אחוז גבוה מקרני האור). במקרים אלו מומלץ להצטייד במשקפי שמש אופטיות איכותיות או משקפיים עם עדשות מתכהות החוסמות קרינה ומפחיתות את עוצמת הבוהק.

 

 

לייעוץ אופטומטרי לפני ואחרי ניתוח קטרקט

שיתוף המאמר:
מאמרים נוספים בנושא
עדשה עם מסנן
בשורה לחולי סוכרת – עדשה ייחודית המונעת התפתחות נזקי מחלת הסוכרת ברשתית

קרינת אור שמש עלולה, אצל חולי סוכרת, לעודד ולהאיץ את הנזק לרשתית ולעדשת העין.
עדשת ה EYEGUARD מסננת את הקרינה המזיקה של אור השמש, מסייעת בצמצום הנזק לרשתית העין, ומגינה במידה רבה מפני הופעת קטרקט ומפני מחלת הרטינופתיה הסוכרתית.

Carmit portarait
כרמית פרי
בעלים

אופטומטריסטית בעלת רשיון מטעם משרד הבריאות, בעלת תואר B.Optom ממכללת הדסה ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת בן-גוריון.

מחפשים אופטיקה בצפון ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם.

Artboard 1 1
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שירותים רלוונטיים