מדוע אני לא מסתגל למשקפי מולטיפוקל? על כל הדרכים לפתרון בעיות חוסר הסתגלות למולטיפוקל

תוכן עניינים

מבנה עדשת מולטיפוקל

מבנה עדשת המולטיפוקל

 

מחקרים מראים כי למעלה מ 60% ממקרי אי ההתאמה / חוסר הסתגלות למולטיפוקל נובעים מתהליך התאמה לא מוצלח, ומכאן נובעת החשיבות הגבוהה לביצוע הבדיקה וההתאמה באופטיקה מקצועית ואיכותית.

במאמר קודם הסברתי כיצד נבטיח התאמה מוצלחת ומהירה למשקפי מולטיפוקל, ובמאמר זה אני אתאר את כל הסיבות לחוסר הסתגלות שאני נתקלת בהם ומהם הפתרונות האפשריים.

משקפי המולטיפוקל באים להחליף את הצורך במספר זוגות משקפיים למרחקים השונים ולכן אמורים לשפר את איכות חיי המרכיב אותם.

במקום להחליף בין זוגות משקפיים כאשר עוברים בין מרחקי ראייה שונים (קריאה, מחשב, מרחק), משתמשים בעדשה המאפשרת ראייה טובה לכל המרחקים.

 

מדוע בכל זאת ישנו אחוז לא קטן של אנשים המרגישים קשיים בהסתגלות וכיצד ניתן לפתור מקרים אלו?

הסימפטומים המרכזיים לחוסר הסתגלות למולטיפוקל

  • חוסר נוחות
  • עיוות בראייה
  • כאבי ראש, סחרחורות 
  • חיפוש אחר אזור ממוקד ללא הצלחה
  • קושי במעבר בין רחוק לקרוב
  • תחושה של “מחלת ים”, בחילה ועד הקאות

יש לציין כי סימפטומים קלים של התופעות הנ”ל יכולים להופיע בכל תהליך הסתגלות למולטיפוקל חדש אך בתהליך מוצלח מתקיימת עקומת הסתגלות שבה הסימפטומים הולכים ומתמעטים בכל יום שחולף.

זמן הסתגלות ממוצע יכול לנוע בין כמה שעות לכמה ימים אך אם לא מתרחשת הסתגלות הדרגתית והתופעות לא חולפות אזי יש לבדוק מחדש את ההתאמה.

הסיבות הראשונה והבסיסית ביותר לחוסר הסתגלות הינה בדיקת ראייה מקצועית ומקיפה אשר מגיעה לדיוק במרשם בכל אחד מן המרחקים ואשר לוקחת בחשבון את הצרכים הספציפיים של כל אחד עפ” אופי עבודתו וצרכיו.

לבדיקה כדאי להגיע מוכנים עם מרחקי עבודה מדוייקים. ז”א שאם אתם עובדים מול מחשב יש למדוד עם מטר את המרחק המדוייק בין הראש למסך המחשב.

אם יש לכם הובי מסויים שנעשה על שולחן אז גם כן למדוד את המרחק שבו אתם רוצים לראות ברור. נתונים אלו יסייעו לאופטומטריסט להגיע לדיוק בהתאמת המולטיפוקל.

עברתם בדיקה מקיפה ואתם ניגשים לבחירת המסגרת. גם כאן יש לשים לב לפרטים נוספים מעבר ליופייה של המסגרת ולהתאמתה למבנה הפנים. 

על התאמה נכונה של המסגרת למבנה הפנים תוכלו לקרוא במאמר הזה

סוג עדשות המולטיפוקל לרוב ייבחר ע”י האופטומטריסט לפי צרכי הראייה שלכם (חברה, סוג תעלה וכו’).

קיימות 3 סיבות מרכזיות נוספות לחוסר הסתגלות למולטיפוקל 

בסעיפים הבאים ארחיב על כל אחת מהסיבות והפתרון המומלץ:

  1. מיקום לא מדוייק של המוקד האופטי מול האישון
  2. תעלת המולטיפוקל אינה תואמת את אורח חייו וצרכיו של המשתמש  
  3. זוית פנטסקופית – הזווית שבה העדשות מונחות מול העיניים

אם יוצאים מנקודת הנחה שבדיקת הראייה מדוייקת והמרשם נכון אזי יש להתייחס בכובד ראש לכל אחד משלושת הפרמטרים הנ”ל ולוודא את דיוקם, שכן מספיק שאחד משלושת הפרמטרים לא יהיה מדוייק על מנת שנגיע להתאמה לא טובה של משקפי המולטיפוקל.

מיקום מוקד העדשה מול האישון

לאחר בחירת המסגרת על האופטומטריסט לסמן את מיקום האישון על גבי עדשות המשקפיים. יש לבקש מהפציינט לעמוד בתנוחה טבעית וכן לוודא שאין הבדל גדול בסימון בין עמידה לישיבה.

כאשר הסימון לא מתבצע באופן מדויק, הפציינט יביט דרך איזור בעדשה שבו יש יותר עיוותים ולכן יתקשה להסתגל. לעיתים הוא לא ירגיש זאת בחדות הראייה אך התחושה תהיה שעם כל סיבוב של הראש “כל העולם מסתובב יחד איתו”.

בחירת תעלת עדשה מתאימה

כיום יש לנו אפשרות להתאים את סוג המולטיפוקל לאורח חייו של הפציינט. מאחר ועדשת המולטיפוקל מכילה בתוכה 3 איזורים עיקריים של ראייה (מרחק, ביניים וקריאה), יש לנו אפשרות לשלוט ו”לחזק” איזור מסויים על חשבון האחר. לדוגמא, אם יש לי מטופל שעובד בתור נהג וצריך רוב היום לראות ברור למרחק – אבחר להגדיל את האזור בעדשה המשמש לראייה לרחוק “על חשבון” איזור הביניים או הקריאה. עבור לקוח אשר יושב רוב היום מול המחשב אבחר אזור ביניים כמה שיותר רחב ועם הכי פחות עיוותים. בחירה לא נכונה של סוג התעלה ושל סוג המולטיפוקל עשויה לגרום למאמץ רב ולעיוותים באחד או יותר מהאזורים שבשימוש תדיר.

עדשה עם עדיפות לטווח ביניים לצד עדיפות לטווח רחוק

עדשה עם עדיפות לטווח ביניים לצד עדיפות לטווח רחוק

מבנה תעלה – CORRIDOR רחב מול מבנה תעלה צר

מבנה תעלה – CORRIDOR רחב מול מבנה תעלה צר

זוית פנטסקופית

לא כולם מודעים לכך שיש משמעות אופטית גדולה מאוד לזווית שבה העדשות מונחות מול העיניים. זווית זו נקראת זווית פנטסקופית והיא מושפעת מהזווית שבין המוט לעדשה (ומגובה האוזניים ביחס לעיניים).  אני רואה זאת בעיקר במרשמים גבוהים ואצל אנשים רגישים במיוחד, כאשר שינוי של שברי מעלה בזווית עושה הבדל של שמיים וארץ בין הצלחה לכישלון בהסתגלות. בין חוסר נוחות להרגשת “וואו !!”

זוית פנטסקופית

זוית פנטוסקופית

 

לסיכום

עדשת המולטיפוקל הינה עדשה המורכבת מכמה מוקדים שונים ומאפשרת ראייה חדה בכל המרחקים.

משקפי המולטיפוקל מייתרים את הצורך במספר זוגות משקפיים בעלי מרשמים שונים ומספקים נוחות ראייה לאורך כל היום.

תהליך ההתאמה של משקפיים אלו מורכב יותר מתהליך התאמת משקפיים חד מוקדיים ודורש מומחיות ודיוק בכל הפרמטרים שצוינו מעלה. לכן, במקרה של חוסר הסתגלות, לא מומלץ להתייאש ולוותר על איכות החיים שמספקים משקפי המולטיפוקל, אלא להתעקש ולוודא שכל הפרמטרים נלקחו בחשבון באופן מדויק. 

הסתגלות קלה ומהירה,

כרמית.

להזמנת תור לייעוץ והתאמת עדשות מולטיפוקל

מאמרים נוספים בנושא
משקפי מולטיפוקל בצפון
משקפי מולטיפוקל בצפון

משקפי מולטיפוקל הן פתרון משדרג איכות חיים עבור אנשים הזקוקים למספר זוגות משקפיים: זוג

פריזמה - עדשת פלוס ומינוס
עדשת פריזמה

מבנה העדשות: פריזמה (Prism), מינוס (Convex) ופלוס (Concave)במאמר זה אסביר מהי עדשת פריזמה, באילו

כרמית פרי
בעלים

אופטומטריסטית בעלת רשיון מטעם משרד הבריאות, בעלת תואר B.Optom ממכללת הדסה ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת בן-גוריון.

מחפשים אופטיקה בצפון ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם.

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שירותים רלוונטיים