בדיקות ראייה

בדיקת ראייה מקיפה בודקת את חדות הראייה (האם אנו רואים 6/6 או פחות) אך בנוסף לכך נבדקים באופטיקה אספקטים נוספים של הראייה אשר נדרשים גם הם לתיפקוד תקין של כל מערכת הראייה.   

כיום אנו יודעים שחדות ראייה טובה הינה חשובה ביותר אך אינה המרכיב היחיד האחראי לתפקוד תקין של העיניים . לדוגמא, ליקוי במיקוד הראייה (בתאום בין השרירים) עשוי להפריע לתפקוד היומיומי עד כדי חוסר יכולת לקרוא, למרות חדות שיכולה להיות תקינה לחלוטין.

לעיתים, עיוותים בקרנית עשויים להסביר קושי בהסתגלות למשקפיים או תלונות על איכות ראייה שנפגעה.

באופטיקה כרמית אנו בודקים את כל האספקטים האחראים על תיפקוד אופטימלי של מערכת הראייה ומאגדים את כל המידע הנאסף בבדיקה לכדי מתן פיתרון אופטימלי לפציינט.

האופטיקה מצוידת במכשור חדשני וניסיון של 20 שנה בבדיקות מקצועיות ומקיפות. 

באופטיקה ניתן לבצע את הבדיקות הבאות:

 

חדות ראייה

בדיקה זו מודדת את היכולת המרבית של העין לזהות פרטים בעלי ניגודיות גבוהה (לדוגמה אותיות ומספרים). לכן מודדים את חדות העין בתנאים הכוללים ניגודיות מירבית: דפוס שחור על רקע לבן ותאורה טובה.
חדות ראייה מופחתת עשויה להעיד על מחלות/ בעיות ברשתית ועל כן חשוב להיות במעקב המתעד את חדות הראייה אחת לשנה- שנתיים.

בדיקת חדות ראייה

חדות ראייה

 

בדיקת מיקוד ראייה

בבדיקה זו נבחן התפקוד של המערכת הדו עינית, עבודת שרירי העיניים, התאום ביניהם ואופן עיבוד המידע ע"י המוח המקבל אותות מהרשתית ומפרש אותם לכדי תמונה.
הבדיקה מתבצעת בעזרת פריזמות ומיכשור ייעודי המתאים לילדים החל מגיל 3.

בדיקת מחקוד ראייה

בעמוד הבא ניתן למצוא פירוט על סוגי הבדיקות שמתבצעות באופטיקה בנושא מיקוד ראייה ומאמרים בנושא

 

עיוורון צבעים (אישיהארה – Ishihara)

בבדיקה זו מוצגות ספרות צבעוניות (כמו בתמונה למטה) הבולטות על רקע של נקודות צבעוניות. הבדיקה פשוטה ומהירה וזה יתרונה הגדול. על הנבדק לזהות ספרות בתוך נקודות של צבע שגווניהם דומים. מי שסובל מעיוורון צבעים יתקשה לזהות את הספרות או שלא יבחין בהן כלל – תלוי בחומרת העיוורון צבעים. מבחן אישיהרה מבחין גם בין סוגי עיוורון (לפי חלוקה לקבוצות גוונים שונות).
אבחון של ליקוי זה יכול למנוע הרבה תסכול. במיוחד בגילאי הגן ובית הספר ילדים נדרשים למשימות ע"פי צבעים. כמו כן ישנם תפקידים בצבא ומקצועות מסוימים בהם נדרשת אבחנה מדויקת של צבע.

עיוורון צבעים

 

בדיקת רגישות לניגודיות

להבדיל מבדיקת חדות ראייה שבה אנו מתמקדים ביכולת להבחין בפרטים קטנים. בשנים האחרונות מתבררת חשיבותה של בדיקת איכות הראייה – הנקראת גם בדיקת רגישות לניגודיות (contrast sensitivity).
המשמעות היא שיתכן שלשני אנשים אותה חדות ראייה 6/6 לדוגמא, אך בפועל הם רואים באיכות שונה לגמרי זה מזה. פער זה יבוא לידי ביטוי בעיקר בתנאי תאורה ירודים או כאשר הרקע הוא כהה יותר. הרגישות לניגודיות במערכת הראייה תלויה הן באור המועבר דרך הקרנית והעדשה התוך-עינית והן ברגישות לניגודיות של הרשתית ואזורי המח האחראים על הראייה. איכות הראייה יכולה להיות מושפעת ממחלות עיניים, פגיעה ברשתית, קטרקט וכן גיל מבוגר הינו גורם המשפיע על איכות הראייה.  למעשה, בודקים בבדיקת הרגישות לניגודיות את יכולת זיהוי התווים כאשר הניגודיות פוחתת (דפוס מתבהר), התווים הולכים וקטנים ולעיתים – צפיפותם עולה, מה שמקשה על זיהויים.

בדיקת רגישות לניגודיות

 

ראיית עומק (תלת מימד)

נקראת גם בדיקת סטריאו (Stereopsis) – זוהי בדיקה דו עינית הבוחנת את רמת התאום בין 2 העיניים ומיקוד הראייה. ראיית תלת מימד זוהי הרמה הגבוהה ביותר של ראייה דו עינית.
בדיקה זו חשובה לאיבחון בעיות כגון עין עצלה, פזילה, דיכוי ראייה. בבדיקה כל עין מופרדת ע"י עדשה מקטבת (פולרויד) והספר שבו מתמקדים מכיל תמונות אשר את חלקן עין ימין רואה ואת חלקן רק שמאל יכולה לראות. מי שיש לו ליקוי בראייה דו עינית לא יצליח לראות את הצורות המסתתרות באיורים.
תפיסת העומק המתאפשרת על-ידי שתי העיניים נובעת בעיקר מהמיזוג התפיסתי של שתי תמונות, אחת מכל עין. בשל מיקומן השונה של העיניים, כל עין רואה חפץ עליו אנו מתבוננים בזווית מעט שונה בשל המרחק בין 2 העיניים. הפער בין 2 התמונות מתורגם ע"י המוח כתמונה תלת מימדית.

 

מיפוי קרנית

בדיקה זו נקראית גם טופוגרפיה של הקרנית. בדיקה זו נועדה לאיבחון ומעקב אחר מצב הקרנית (הריקמה החיצונית ביותר של העין). משתמשים בבדיקה זו לפני ניתוחי לייזר או השתלת קרנית, לצורך התאמת עדשות מגע ובמיוחד במקרים של מחלות הפוגעות ומעוותות את פני הקרנית. כמו קרטוקונוס. הבדיקה אינה פולשנית, ללא מגע בעין. מיפוי הקרנית הוא למעשה צילום והדמיה של הקרנית על גבי מפה אשר מציגה את הקימורים השונים ממש כמו במפה גאוגרפית.מיפוי קרנית

בעמוד הבא ניתן למצוא פירוט על מיפוי הקרנית המקיף שמתבצע באופטיקה

 

 

לחץ תוך עיני

לעין צורה כדורית. היא מייצרת נוזל תוך עיני החיוני לתפקוד העין. 

במאמר הבא תוכלו לקרוא על בדיקת לחץ תוך עיני והאם לחץ תוך עיני מעיד בהכרח על מחלת עיניים

 

יובש בעיניים

ישנן מספר בדיקות המאבחנות את דרגת היובש. בעזרת Slit Lamp נבחן את שכבת הדמעות, נמדוד את הכמות ונתרשם מאיכות הדמעות. לאחר אבחון נוכל להמליץ על טיפות מתאימות או להפנות לרופא במידת הצורך.

במאמר שכתבתי תוכלו לקרוא על כל הדרכים לטיפול בעיניים יבשות

 

בדיקת ראייה לצורך רישיון נהיגה

נהגים בני 70 ומעלה מחויבים לבצע בדיקה רפואית ובדיקת ראייה כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה. נהגים מקצועיים (נהגי אוטובוס, אמבולנס, משאית וכו'..) מחוייבים לעבור בדיקה רפואית ובדיקת ראייה מגיל 60 לצורך חידוש הרשיון.
בבדיקה נבדוק חדות ראייה בכל עין בנפרד (הדרישה היא לחדות של 6/12 לצורך נהיגה) ושדה ראייה. 

פרטים נוספים בנושא בדיקות ראייה לנהגים מעל גיל 40 ניתן לקרוא כאן

 

בדיקת ראייה לאישורי צבא ועבודה

ישנם מקומות עבודה הדורשים אישור לחדות ראייה מסויימת לרחוק או לקרוב וכן בדיקות של עיוורון צבעים או ראיית תלת מימד.

 

תהליך הבדיקה אורך בין חצי שעה ל 40 דקות ולכן מומלץ לתאם תור לפני הגעה

 

ניתן למצוא בתפריטי השרותים מטה פירוט לגבי כל אחת מבדיקות הראייה.

מחפשים אופטיקה בצפון ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם